3/Co zařídit před porodem

Kdybych s dnešními zkušenostmi měla řešit stejnou situaci a touhu kojit dítě s rozštěpem v českém prostředí, zvažovala bych pár týdnů před porodem tyto věci.

Laktační poradkyně – určitě bych chtěla situaci konzultovat s odborníky na kojení. Narodí se mi dítě se zvláštními potřebami, někdy se setká člověk s označením „málo savé děti“. Patří sem také např. děti s nízkou porodní váhou, děti předčasně narozené nebo děti s nějakým zdravotním hendykepem, který ztěžuje kojení. Na to všechno jsou ovšem laktační poradkyně připravené. V některých porodnicích možná laktační poradkyně pracují přímo. V Česku jsem o tom ale neslyšela, pokud víte, že v některé české porodnici taková pracovní pozice existuje, dejte prosím vědět, můžeme to tady zveřejnit jako konkurenční výhodu zdravotnického zařízení.

Určitě bych si několik týdnů před porodem vybrala nějakou soukromou laktační poradkyni v okolí a zašla k ní na předběžnou konzultaci o tom, co všechno bude třeba zařídit, co koupit předem nebo jestli se dají pomůcky někde v okolí za přijatelnou cenu půjčit (i třeba jen na vyzkoušení). Mně doporučili značku Medela, ale předpokládám, že jsou i jiné. Jen já jsem neměla důvod je hledat.

Domluvila bych se, že se má poradkyně stavit za mnou po porodu každý den v nemocnici, aby mi pomohla v reálné situaci a doporučila, jak vycházet s personálem na šestinedělí. Šikovná laktační poradkyně dokáže i u sester na šestinedělí vyjednat podmínky, které zjednoduší nástup laktace a učení kojení. Nejde jen o techniku přisátí dítěte, ale taky, a to hlavně, o celkovou pohodu matky. Jsou porodnice, ve kterých rodičku dokážou vystresovat natolik, že i kdyby tam zůstala 14 dní, mlíko nedostane a kojení se tudíž taky nezdaří. V několika případech v mém českém okolí nastartoval kojení až odchod domů.

Kontakt na laktační poradkyni, která kdysi úspěšně kojila své dítě s rozštěpem, naleznete zde. Děkuji za tip, pokud znáte další, neváhejte a piště, doplním zde kontakty na ně.

Odsávačka – určitě bude potřeba elektrická a na obě prsa. U dětí předčasně narozených se předpokládá, že až trochu dorostou, zvládnou brzy kojení samy, bez pomůcek, bez odsávání a dokrmování z lahve. Ale děti s rozštěpem patra (a čelisti), pokud mají podstoupit operaci v režimu „pár dní po porodu ret, v devátém měsíci patro“, budou potřebovat mateřské mlíko z lahvičky ještě nejméně do zahojení po operaci, čili deset měsíců. To už se spíše vyplatí odsávačku si koupit, než si ji pronajmout.

Dvoufázová odsávačka ušetří prsy hodně bolesti – než mléko začne téct, použije se první fáze s krátkými tahy (imitace pocucávání dítěte), teprve potom se zapne druhá fáze, která zas dlouhými tahy dokáže dostat ven i tzv. zadní mlíko. Ovšem ani moderní odsávačka nezabrání pocitům, které aspoň mě přepadaly často, že jsem dojná kráva připojená v JZD na přístroje. Nemít velkou motivaci a podporu od všech zúčastněných (manžela, babiček, lékařů a sester), asi bych ten pocit ponížení při odsávání nesla o dost hůře. Pořád si opakuju, že za pár měsíců toho už můžu nechat a za zdravé dítě to stojí.

A ono zdravé opravdu je. Ale i kdyby občas něco menšího chytlo, říkala bych si, o co horší by byl průběh bez pomoci mateřského mléka…Pokud chcete odsávat i na cestách, třeba na víkendových návštěvách prarodičů, na výletech s rodinou, při delších cestách v autě, nebo třeba v práci, protože jste se musela po mateřské z nějakého důvodu vrátit do pracovního procesu, ale dítě nechcete o mateřské mléko připravit, vyplatí se myslet na tyto situace předem a koupit si odsávačku cestovní, s akumulátorem.

Sterilizátor – nechtělo by se mi likvidovat vodní kámen na lahvičkách, savičkách a nástavcích odsávačky. Ten se na nich usazuje při sterilizaci ve vodě, proto jsem si pořídila sterilizátor parní. Zároveň jsem nestála o další krám (pardon, speciální přístroj), a tak jsem si vybrala jednoduchý parní sterilizítor do mikrovlnky. My stejně mikrovlnku používáme výjimečně, a tak je v ní nádoba na sterilizaci (tři plastové misky) prakticky odložená a nikde mi nezabírá místo. Je třeba akorát zjistit, jestli se vybraný typ sterilizátoru vejde do konkrétní domácí mikrovlnky. Pokud mikrovlnku nemáte, bude holt třeba koupit sterilizační přístroj. Ale zase stačí použitý, a až skončíte, můžete ho prodat, stejně jako odsávačku.

Savička a krmící lahev – Dítě s rozštěpem patra nebude schopné pít z lahví s moderními savičkami, které kladou odpor, aby imitovaly sání z prsu, apř. Medela Calma.

Lze mu pořídit obyčejné savičky, které pustí mléko, jakmile se obrátí lahev vzhůru nohama. V tom případě potřebuje člověk trochu zručnosti a hodně empatie, aby nelil mlíko do dítěte jako do průtokového ohřívače, někdy taky potřebuje dítě dýchat a polykat.

Je taky možné pořídit speciální lahvičku se savičkou, která umožňuje dítěti vstříknout do pusy různé množství mléka podle toho, jak se lahvička otočená. Když dítě získá techniku, dokáže si z tého savičky tahat mléko samo i v případě kompletního rozštěpu patra. Jak jsem s radostí zjistila, savička SpecialNeeds je kompatibilní s klasickými lahvičkami od Medely i s no-name lahvičkami, které jsem dostala v porodnici (v české porodnici asi nic nedostanete a je třeba vzít v úvahu, že všechny lahvičky na krmení dětí nemají stejný průměr hrdla, takže na některé habermanovská savička sedět nebude). V originální krabičce SpecialNeeds jsem měla dvě savičky a dvě membránky, takže jednu mám do zásoby. Především čekám, kdy mi nejmenší část membrány uplave odtokem umyvadla, 🙂 raději jsem si dala do umyvadla v koupelně sítko, aby se mi to nestalo ani v rozespalosti v noci.

Edit: Kolem šesti měsíců jsem musela koupit náhradní savičky, protože ty původní dvě rozkousal. V osmém měsíci už je tak rozhryznutá třetí a doufám, že se zbylými dvěma už do operace v desátém měsíci nějak vydržíme, protože to leze hrozně do peněz. Zkoušela jsem MAM lahve, které jsem používala s předchozími dětmi, ale z lahve s pevnější membránou (na dně) to není schopný vysát ani teď, když je větší.

Krmících lahviček se vyplatí mít víc, tím víc, čím je člověk línější mýt po každém odstříkávání a krmení (hlavně v noci jsem neměla chuť postavit se po odstříkání a nakrmení ještě ke dřezu). S přelíváním mléka se ho část vyplýtvá (ulpí na stěnách), takže je praktické využít jednu z lahviček, do kterých člověk odstříká mléko přímo jako lahvičku krmící, jen do ní přelít obsah druhé a nasadit savičku. Některé lahvičky taky budou mimo provoz v mražáku s mlékem do zásoby. Používala jsem při plném krmení mateřským mlékem deset lahviček a někdy si říkala, že by se mi ještě ze dvě sešly. V osmi měsících věku už odstříkávám jen ráno a večer, takže množství potřebných lahviček se snížilo.

Existují i sáčky na uchovávání mléka, ale kvůli tomu, že mám mléka spíš méně než více, nechci ho zbytečně ztrácet na stěnách sáčků na uchovávání mléka, raději do lahvičky odsaju, ve stejné lahvičce zchladím a zamrazím a ve stejné lahvičce pak v horké vodě rozmrazím a z ní nakrmím.

Tip pro extra málo savé děti – v nemocnici jsme na chirurgii potkali jednu maminku s holčičkou, co měla jen rozštěp patra. Ovšem prý se jim nedařilo krmení ani z habermanovské lahvičky, prostě holčička nechtěla sát a polykat, bylo jí to zatěžko. Její maminka prý přišla na to, že holčička potřebuje ještě menší podtlak v savičce a problémy definitivně vyřešilo, když do savičky jehlou propíchla dírku.

Doprovod po porodu – v české porodnici bych určitě chtěla mít co nejvíce někoho, kdo stojí při mě, když vyjednávám s personálem. Připlatila bych si za nadstandardní pokoj, kde se mnou může být doprovod bez ohledu na návštěvní hodiny. A zajistila bych si neustálou psychickou podporu – ať mi slíbí manžel, že si vezme pár dní dovolenou, nebo matka, nebo aspoň kamarádka. Zkrátka, ať na to nejsem sama.

Dítě mi budou brát po několika dnech na operaci rtu, a protože v českých porodnicích není zvykem pouštět na JIPku rodiče, odloučení od dítěte těsně po porodu bude těžké. Stres se promítne do pozdějšího nástupu laktace. Když není mlíko, je těžké přemluvit miminko, aby se přisávalo, zvlášť, když ho pro svůj klid sestry přikrmují umělým mlíkem nebo glukózou. To platí i pro miminka normálně savá. Doprovod by měl pomoct co nejvíce zmírnit stres z pobytu v porodnici a nemocnici, pomoct minimalizovat odloučení matky od dítěte a zajistit plynulou logistiku (přesuny, ubytování, pomůcky pro kojení, dodávka teplých kojících čajů a dobrého jídla pro novopečenou maminku – nemocniční strava nebývá zrovna bohatá, bude třeba doplnit ovoce, jogurty, malinkato čokolády – pozor na zácpu, raději jeden čtvereček kvalitní čoko nebo belgickou pralinku 😉 …). Zkrátka chtěla bych si zajistit full-service, který jsem tady v porodnici zažila běžně, ale který v české porodnici pravděpodobný rozhodně není.

Zastáncem domácích porodů nejsem, považuji to za přílišné riziko a myslím si, že pohodu si může matka a její doprovod zařídit i v porodnici. Ostatně pochybuji, že by některá porodní asistentka byla ochotná pomáhat při domácím porodu dítěte, u kterého se očekává rozštěp, to je snad příliš velké riziko i pro tuto profesi.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s